GPZ 2014

Program

Program as downloadable PDF file

Tuesday, September 23, 2014
12.00-12.15

Welcome addresses:

Christian Jung (GPZ president)

Karin Schwarz (Vice President of the Christian-Albrechts University of Kiel)

12.15-12.55 Opening lecture: Origin and consequences of genetic and epigenetic variation in Arabidopsis thaliana and its relatives Detlef Weigel MPI Tübingen
Session 1: Natural Variation (session chair: Chris-Carolin Schön, Freising)
12.55-13.35 Challenges and opportunities to leverage the value chain of plant genetic resources Andreas Graner IPK Gatersleben
13.35-13.55 Genetic analysis of pre-flowering development in spring barley (Hordeum vulgare L.) Ahmad M. Alqudah IPK Gatersleben
13.55-14.15 The barley nested association mapping (NAM) population HEB-25: resistance against Puccinia hordei Vera Draba MLU Halle-Wittenberg
14.15-14.55
Coffee break
14.55-15.15 Analysis of flowering time control genes in early and late flowering grapevines Iris Fechter JKI Siebeldingen
15.15-15.35 Identification of drought tolerance markers in potato Karin Köhl MPI Potsdam
15.35-15.55 Fine mapping of a QTL for awn length in barley Corinna Liller MPI Cologne
15.55-16.15 Association analyses on frost and drought tolerance in German winter faba beans (Vicia faba L.) Wolfgang Link GAU Göttingen
16.15-16.55 The postgenomics era in plant breeding: perspectives and practices in rice Zhi-Kang Li CAAS Beijing
17.00-18.50 Posters/Industry exhibition, authors at posters from 17.30-18.30
18.50-19.30 Evening lecture: How much and what kind of yield increases do we need to feed the world tomorrow Joachim von Braun University of Bonn
19.30-21.30

Evening reception, sponsored by Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke KG (NPZ), Poster/Industry exhibition

Wednesday, September 24, 2014
Session 2: Induced mutations and genetic modification (session chair: Reinhard Töpfer, Siebeldingen)
8.40-9.20 Planting the future: novel genetic modification-based plant breeding techniques Josef Kraus KWS Saat AG, Einbeck
9.20-9.40 EMS induced mutations in sinapine biosynthesis genes reduce seed sinapine content in rapeseed (Brassica napus L.) Hans Harloff CAU Kiel
9.40-10.00 Efficient and heritable genome egineering in barley using designer endonucleases Jochen Kumlehn IPK Gatersleben
10.00-10.20 Different approaches for improving fire blight resistance in apples Thomas Wöhner JKI Dresden-Pillnitz
10.20-11.00 Coffee break
11.00-11.40 Lessons learnt from transgenic approaches for classical resistance breeding in wheat Beat Keller Zürich University
Session 3: Gene Introgression into elite material (session chair: Rod Snowdon, Gießen)
11.40-12.00 Increase of oil content in winter oilseed rape (Brassica napus L.) by using chinese genetic resources Nina Behnke GAU Göttingen
12.00-12.20 Improving seed vigor in oilseed rape (Brassica napus L.) by developing omic approaches Geoffrey Wagner JLU Gießen
12.20-12.40 Homeologous non-reciprocal translocations (HNRT) induce selectable genetic variation in Brassica napus Birgit Samans JLU Gießen
12.40-13.50 Lunch, Mensa 2
13.50-14.10 Identification of a rhizomania resistance gene by association mapping in natural populations of the wild beet Beta vulgaris ssp. maritima Gina Capistrano-Gossmann CAU Kiel
14.10-14.30 Marker assisted germplasm improvement in wheat Gary Barker University of Bristol
14.30-14.50 Localization of genes controlling traits of agronomic relevance in an exotic spring wheat 3-way nested association backcross population Ioanna Nedelkou MLU Halle-Wittenberg
14.50-15.10 Large scale SNP genotyping with optimized marker sets for cost-efficient plant breeding in wheat and oilseed rape using molecular markers Jörg Plieske TraitGenetics GmbH, Gatersleben
15.10-15.50 Coffee break
15.50-16.30 Genomic analysis of natural genetic and epigenetic variation in two legume crops: soybean and common bean Scott Jackson University of Georgia, Athens
16.30-16.50 The Rrs1 resistance locus against scald in barley Bianca Büttner Bavarian State Research Center for Agriculture, Freising
16.50-17.10 Selection strategies for the development of maize introgression populations Eva Herzog JLU Gießen
17.15-18.30 GPZ General Assembly
19.00-22.00

Kiel fjord cruise on "MS Adler Princess" with conference dinner and poster award

Start and end of cruise: Sartorikai, Kiel City

Thursday, September 25
Session 4: Perspectives for Breeding (session chair: Klaus Pillen, Halle)
8.30-9.10 Omics in rapeseed: from seed to yield Amine Abbadi NPZ Innovation GmbH, Hohenlieth
9.10-9.30 Identification of genomic regions involved in frost tolerance in winter rye Wiltrud Erath TU Munich, Freising
9.30-9.50 Potential of genome-wide prediction relative to QTL-based marker-assisted selection for the improvement of European corn borer resistance in elite maize Flavio Foiada TU Munich, Freising
9.50-10.10 Usefulness of multiparental populations of maize for genome-based prediction Christina Lehermeier TU Munich, Freising
10.10-10.40 Coffee break
10.40-11.20 Genomic prediction of hybrid performance Albrecht Melchinger Hohenheim University
11.20-11.40 Genome-wide association of molecular markers to floral and resistance traits in roses Marcus Linde GWLU, Hannover
11.40-12.00 Dissecting genetic and non-genetic sources of long-term yield trend in german official variety trials Hans-Peter Piepho Hohenheim University
12.00-12.10 Closing remarks
Wolfgang Friedt
JLU Gießen
12.10-12.50 Closing lecture: Breaking the yield barrier in wheat Jochen Reif IPK Gatersleben
13.00 End of conference

 

13.30- 17.00 Post congress tour: Norddeutsche Pflanzenzucht Hans Georg Lembke KG, Hohenlieth (near Kiel): oilseed rape, legumes, fodder grasses