Lehrstuhl für Pflanzenzüchtung

Program

Program as PDF

* WK: Wissenschaftszentrum Kiel (Workshop venue, Fraunhoferstrasse 13, 24118 Kiel)

Monday, May 23, 2016

Time period location action speakers title
whole day:   arrival of the participants    
18.00-18.45 *WK Welcome adresses Christian Jung (Host, Organizer, Kiel University, Kiel, DE)  
      Lixi Jiang (Co-Organizer, Zhejiang University, Hangzhou, CN)  
      Thomas Bosch (Kiel Life Science, Kiel, DE)  
      Patricia Schmitz-Möller (Deutsche Forschungsgemeinschaft, Bonn, DE)   
      Shi Xiaoyi (Sino-German Center for Research Promotion, Beijing, CN)   
18.45-19.45 *WK Invited introductory lecture Boulos Chalhoub (INRA/CNRS, Evry, FR) The sequence of the rapeseed genome    
19.45-22.00 *WK Dinner reception    

Tuesday, May 24, 2016

Session 1: Genetic resources for rapeseed breeding – traditional and new methods to increase genetic variation (Chair: Lixi Jiang) 
9.00-9.25 *WK   Heiko Becker (Georg August University, Göttingen, DE) Resynthesized Rapeseed – Prospects for Breeding and Research    
9.25-9.50         Wolfgang Ecke (Georg August University, Göttingen, DE) Genome structure of intervarietal substitution lines of rapeseed (Brassica napus L.) as revealed by high throughput SNP analysis    
9.50-10.15     Christian Möllers (Georg August University, Göttingen, DE) Problems and Prospects of utilizing genetic resources for improving seed quality traits in oilseed rape (Brassica napus L.)    
10.15-10.40     Annaliese Mason (Justus Liebig University Giessen, DE) Evolving new Brassica crops    
10.40-11.20   Coffee break (40 min)    
11.20-11.45     Weijun Zhou (Zheijang University, Hangzhou, CN) An improved genetic map of trigenomic allohexaploid Brassica synthesized from interspecific crosses
11.45-12.10     Xiaoming Wu (Chinese Academy of Agricultural Sciences, Wuhan, CN) Phenotyping and genotyping of diverse collection of Brassica napus L.    
12.10-12.35     Lunwen Qian (Justus Liebig University Giessen, DE) Deletion of a stay-green gene associates with adaptive selection in Brassica napus
12.35-13.00     Kede Liu (Huazhong Agricultural University, Wuhan, CN)     Development of nested association mapping population in oilseed rape (Brassica napus L)    
13.00-14.00 Mensa I Lunch break    
14.15

in front of CAU administration building

group photo     

Session 2: Omics resources in rapeseed research (Chair: Heiko Becker)

14.45-15.10 *WK

 

Daniela Holtgräwe (Bielefeld University, DE)

Next Generation Sequencing as tool for mapping in rapeseed
15.10-15.35         Rod Snowdon (Justus Liebig University Giessen, DE) Genome structural variation, trait diversity and heterotic patterns      
15.35-16.00         Maoteng Li (Huazhong University of Science and Technology, Wuhan, CN) Genomic, proteomic variation reveals the complex mechanism of high oil formation in Brassica napus
16.00-16.40       Coffee break (40 min)    
16.40-17.05         Longjiang Fan (Zheijang University, Hangzhou, CN)  Identification and evolution of non-coding RNAs in B. napus    
17.05-17.30         Shengyi Liu (Chinese Academy of Agricultural Sciences, Wuhan, CN) Asymmetrical evolution of polyploid genomes: from epigenetics to traits in Brassica napus
18.30       Transport to Hotel Maritim    
19.00-21.00     Hotel Maritim

 

Conference Dinner , Address: Bismarckallee 2, 24105 Kiel    

Wednesday, May 25, 2016

8.30-9.00 *WK   Wolfgang Friedt (Justus Liebig University Giessen, DE) Improving oilseed rape for future demands    
Session 3: Gene cloning and genotypic selection in rapeseed breeding (Chair: Rod Snowdon)
9.00-9.25  

 

Nazgol Emrani (Christian Albrechts University, Kiel, DE) Identification and characterization of flowering time genes in rapeseed through TILLING and transcriptome analysis    
9.25-9.50     Jun Zou (Justus-Liebig University, Giessen, DE)  Understanding and exploring subgenomic variation in Brassica oilseed species   
9.50-10.15     Jingling Meng (Huazhong Agricultural University, Wuhan, CN)     Enhancing and exploring the breeding values of new type B. napus
10.15-11.00   Coffee break (45 min)    

Session 4: Pest and pathogen resistance (Chair: Jinling Meng)

11.00-11.25  

 

Andreas von Tiedemann (Georg-August-University, Göttingen, DE) Verticillium longisporum ´stem striping´- managing a novel disease in oilseed rape
11.25-11.50     Elke Diederichsen (Freie Universität Berlin, Berlin, DE)     Genetic factors controlling the interaction between Plasmodiophora brassicae Wor. and its host
11.50-12.15     Daguang Cai (Christian-Albrechts-University, Kiel, DE) Evidence for suppression of plant resistance mechanisms by microRNA targeting plant-Verticillium interaction
12.15-12.40     Steffen Rietz (Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke KG, Holtsee, DE)  Improving disease resistance of rapeseed: from research to breeding
12.40-13.40 Mensa I Lunch break    

Session 5: Improving agronomic characters and abiotic stress tolerance (Chair: Shengyi Liu)

13.40-14.05 *WK

 

Patrick Bienert (Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research, Gatersleben, DE)

Mechanisms regulating the boron nutritional status in rapeseed and their implications for the development of boron-efficient genotypes
14.05-14.30     Frank Ordon (Julius Kühn Institute, Federal Research Institute for Cultivated Plants, Institute for Resistance Research and Stress Tolerance, Quedlinburg, DE)    Improving disease resistance and stress tolerance in rapeseed
14.30-14.55     Jens Léon (Rheinische Friedrich-Wilhelms University, Bonn, DE) Nested association mapping for drought tolerance in winter oilseed rape
14.55-15.20     Wei Qian (Southwestern University, Chongqing, CN)      A genome wide survey with different rapeseed ecotypes uncovers footprints of domestication and improvement
15.20-16.00   Coffee break (40 min)    
16.00-16.25     Hans Harloff (Christian-Albrechts-University Kiel, DE) Use of TILLING and genome editing to reduce phytic acid in rapeseed
16.25-16.50     Shengwu Hu (Northwest A&F University, Xianyang, CN)     Cytological and comparative proteomic and transcriptome analyses on male sterility in Brassica napus L. induced by a chemical hybridization agent monosulphuron ester sodium 
16.50-17.15         Janina Braatz (Christian-Albrechts-University, Kiel, DE) Increasing seed shatter resistance in oilseed rape (B. napus L.) by TILLING and CRISPR/Cas9 mutagenesis
17.15-18.45 Poster Session and bi-/multilateral discussions about future Chinese-German projects
19.00   Transport to Restaurant Schöne Aussichten        
19.30-21.00 Restaurant Schöne Aussichten Joint Dinner (funded participants), Address: Düsternbrooker Weg 16, 24105 Kiel    

Thursday, May 26, 2016

Session 6: Redesigning metabolic pathways – gene identification and opportunities for quality breeding in rapeseed (Chair: Jens Léon) 
8.30-8.55 *WK    Lixi Jiang (Zhejiang University, Hangzhou, CN)   Flavonoids: good or bad for cruciferae oilseeds
8.55-9.20     Hua Wei (Chinese Academy of Agricultural Sciences, Wuhan, CN)    Maternal control of crop filial seed traits: a case study on seed weight and oil content in Brassica napus 
9.20-9.45     Youping Wang (Yangzhou University, Yangzhou CN)  Cytology and molecular analysis on sterile mechanism of SaNa-1A CMS in Brassica napus   
9.45-10.10     Jiana Li (Southwestern University, Chongqing, CN)    Towards understanding yellow seed in rapeseed  
10.10-10.40   Coffee break (30 min)    
10.40-11.05     Zhongsong Liu (Hunan Agricultural University, Changsha, CN) tba
11.05-11.30     Shuijin Hua (Zhejiang University, Hangzhou, CN) Global gene analysis on floral meristem identity and differentiation sheds new light on the mediation of transcription factors, phytohormone signals, and environmental cues in Brassica napus    
11.30-12.30   Plenary discussion about future Chinese-German projects    
12.30   End of the meeting
12.30-13.15 Mensa I Lunch    
13.15-18.00 start: Mensa I Field trip: production fields and breeding companies    
19.00 Restaurant Längengrad

Invited chinese participants: dinner, Address: Schwedenkai 1, 24103 Kiel